Wydarzenia


01 Kwietnia 2022

Zmiany w kredytach hipotecznych

Dodatkowy 5-procentowy bufor w ocenie kredytowej to duża zmiana, z jaką kredytobiorcy muszą się mierzyć od kwietnia 2022r. Z jednej strony wpłynie ona na wysokość udzielanych kredytów, z drugiej zaś – zabezpieczy klienta przed zmiennością stóp procentowych, co dziś jest szalenie istotne dla konsumentów. Nowy kredyt ma być bezpieczny.

Najważniejszą zmianą w kredytach hipotecznych jest konieczność uwzględniania w ocenie kredytowej stopy procentowej podwyższonej o 5 punktów. Zalecenie to respektowane jest przez wszystkie banki i ma na celu zabezpieczenie kredytobiorcy przed zmiennością stóp procentowych w przyszłości i zapewnienie stabilności portfela kredytowego w bankach. Co to oznacza dla „Kowalskiego”? Banki będą brały pod uwagę zmieniające się stopy procentowe i określą zdolność klientów w taki sposób, by było ich na ten kredyt stać, nawet w przypadku wzrostu oprocentowania, spadku dochodów czy wzrostu cen - kosztów utrzymania. Banki uwzględnią wyższe koszty utrzymania gospodarstwa domowego w zależności od miejsca zamieszkania i większy bufor zmienności dochodów ze względu na inflację.

mathieu-stern-1zO4O3Z0UJA-unsplash_mini
Można się spodziewać, że kredytodawcy będą dokładać wszelkich starań, by uatrakcyjnić swoje oferty w zakresie kredytu ze stałą stopą procentową. Docelowo stała stopa miałaby obowiązywać przez cały okres kredytowania, a to jest duży plus, bo zwiększy nasze poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji w domowym budżecie (dziś to max 5 lat) Wprowadzenie takich kredytów wniesie też konkurencyjność wobec kredytów hipotecznych z oprocentowaniem zmiennym – na ten moment oferta ze stałą stopą procentową jest znacznie mniej atrakcyjna niż ta ze zmiennym oprocentowaniem, dlatego też klienci zwykle decydują się na tę drugą opcję.Zdajemy sobie sprawę, że zarówno zakup nieruchomości, jak i proces kredytowy, to angażujące kwestie, które wymagają wiedzy i wsparcia. I właśnie z jednym i drugim wychodzimy do Ciebie. Odwiedź nasze biuro i skorzystaj z pomocy doradcy kredytowego. Pani Karolina Sitnik przedstawi kompleksową ofertę i pomoże w uzyskaniu kredytu. Umów się na niezobowiązujące spotkanie:

Karolina Sitnik

tel. 604 901 082