Poradnik


Bezproblemowy odbiór

Wbrew pozorom nie jest to czynność łatwa, dlatego postaramy się wyjaśnić na co zwracać szczególną uwagę.

Odbiór mieszkania w towarzystwie specjalisty

Zacznijmy od tego, że najlepszym rozwiązaniem byłoby dokonanie odbioru mieszkania w towarzystwie osoby, która zna się na budownictwie, inspektora nadzoru lub kierownika budowy. Jeśli jest to profesja odbierającego mieszkanie, tym lepiej, bo z pewnością odbiór mieszkania będzie bardzo dokładny.

Jeśli jednak planujemy sami dokonać odbioru, to zobaczmy jak się do tego zabrać.

Pośpiech jest złym doradcą, dlatego też dobrze sobie zarezerwować przy tym 2-3 godzinki czasu.  Warto przy tym również pamiętać, że odbiór techniczny mieszkania powinien odbywać się w dzień, by móc szczegółowo obejrzeć mieszkanie.

Koniecznie zabierzcie ze sobą umowę wraz załącznikami. To w tych dokumentach znajdują się bowiem wszystkie kluczowe informacje na temat tego, jak powinno wyglądać odbierane mieszkanie.

Najważniejsze czynności podczas odbioru mieszkania

Pierwszą czynnością odbiorową, od której należy zacząć, jest sprawdzenie zgodności mieszkania z umową. Najważniejszym dokumentem będzie tutaj załącznik do umowy czyli plan mieszkania. Należy przejść się po mieszkaniu i sprawdzić czy zgadza się układ i wielkość pomieszczeń. Warto sprawdzić również czy wielkość otworów okiennych i drzwi zgadza się z projektem. Następnie trzeba zmierzyć wysokość pomieszczeń i sprawdzić nie tylko czy jest ona zgodna z umową, ale również czy jest ona jednakowa we wszystkich pomieszczeniach. Jeśli wszystko się zgadza można przejść do szczegółowego odbioru technicznego.

Krok 1, czyli metraż do sprawdzenia
Powierzchnia mieszkania, która jest jednostką rozliczenia z deweloperem, mierzona jest w stanie całkowicie wykończonym. Trzeba o tym pamiętać, mierząc pomieszczenia w swoim nowym mieszkaniu.

Krok 2, czyli ściana dobrze postawiona
Ściany powinny być równe, ale co to oznacza w praktyce? Należy sprawdzić pion i poziom ścian oraz kąty na ich styku.

Krok 3, czyli podłoga pod kontrolą
Podłogi również sprawdź poziomicą i najprostszym urządzeniem, czyli piłeczką.

Protokół odbioru mieszkania – zapisz w nim dokładnie wszystkie wady

Wszystkie znalezione przez nas usterki powinny zostać zapisane w protokole odbiorowym. Dodatkowo pamiętajmy, że w protokole, poza wskazaniem usterek powinien znaleźć również termin, w którym usterki te zostaną naprawione.

Podpisanie protokołu odbioru mieszkania nie oznacza jednak, że usunięcie wad wykrytych później obciąża już właściciela mieszkania. Istnieje bowiem prawo rękojmi, które gwarantuje właścicielowi mieszkania kupionego od dewelopera możliwość dochodzenia swoich praw.

Przypominamy o trwającej ofercie promocyjnej: 35% upustu na podziemne miejsca postojowe oraz o  programach „Zamień swoje stare M na nowe M”, „Poleć sąsiada i zyskaj 1000 zł”.